Açık Sözlü Olmak

Kendimize ve başkalarına ne kadar açık sözlü davranıyoruz? Hiç Kendinize Sordunuz mu? Çünkü açık sözlü olmak çalışma hayatımızı daha da kolaylaştırır…

Tatil gerçekten insanlar için ihtiyaç.

Toparlıyorsun kendini, geçirdiğin bir yılın muhasebesini yaparken kafanı boşaltıyorsun. Sonra hiçbir düşünmeyip keyifi doyasıya yaşamaya başlıyor huzurunu arttırmaya gayret ediyorsun. Bunu başarırsan da tatilin hakkını vermiş oluyorsun. Tatil yapmak şart…

Bu yaz tatilleri benim için hem dinlenmek hem de tatil sonrası eğitimlerime hazırlık anlamı taşır.

Yine kitaplar okudum, araştırmalar yaptım,dünyada neler oluyor neler bitiyor bir baktım. Bu arada yine elime Jack Welch‘in ‘Kazanmak İstiyorsanız’ kitabı geldi ve yine okudum.

Bu kitap tüm yöneticiler için mutlaka okunması gereken kitaplardan biridir. Her okuduğunuzda farklı bir şey yakalarsınız.

Bu sefer benim yakaladığım konu ‘Açık Sözlülük’ oldu.

Sonra da bir düşündüm geçmişimi, yaşadıklarımı ya da eğitimde katılımcılarımla olan diyaloglarımı.

Herkes açık sözlü olmaktan yana ama uygulamaya geldiğinde bu böyle olmuyor. Özellikle liderler ya da yöneticiler için. Çünkü yöneticilik yapanların çalışanları ile hem açık sözlü  hem de dürüst olması gerekmektedir. Çünkü şunu iyi biliyoruz ki ”Liderin açık sözlü olması çalışanlarıyla daha uyumlu olmasını sağlar”

Bu konuda Jack Welch kitabında şöyle aktarmış;

”Açık sözlü olmak her işin daha hızlı ve daha iyi olmasını sağlar.

“AÇIK SÖZLÜLÜĞÜN EKSİKLİĞİ, PARLAK FİKİRLERİ, HIZLI HAREKET ETMEYİ VE PARLAK İNSANLARIN VARLARI YOKLARINI ORTAYA KOYMALARINI ENGELLEYEN ÖLÜMCÜL BİR HASTALIKTIR.”

Açık Sözlülüğün Etkileri

Açık sözlülük üç farklı yolla kazanç getirir.

Bincisi, açık sözlülüğün hâkim olduğu ortamlarda söz konusu tartışmaya daha çok kişi katılır ve bu zenginlik demektir. Çalışmalarına daha çok aklı ortak eden kuruluş/ekip üstünlük sağlar.

İkincisi, açık sözlülük hız kazandırır. Fikirler herkes için açık olduğunda, daha hızlı tartışılır, genişletilip zenginleştirilir ve daha hızlı harekete geçilerek uygulanır.

Üçüncüsü, her ne kadar somut verilerle bu iddia desteklenemese de açık sözlülük maliyetleri düşürür.

Öyleyse Niye Olmasın?

Açık sözlü olmanın bu kadar avantajı varsa uygulanması neden bu kadar zordur?

Kötü haberleri yumuşatmayı veya uygunsuz konuları süsleyip pislemeyi daha çocukken öğrenmişizdir. Bu bütün ülkeler, bütün kültürler ve bütün coğrafyalar için geçerlidir.

Açık sözlü olmamamızın altında yatan en büyük endişe, aklınızdan geçeni olduğu gibi söylemenin, öfke, acı, kafa karışıklığı, üzüntü ve alınganlığa neden olup ortalığı kolayca dağıtabilmesidir. Kısacası açık sözlü olmak hayatınızı zorlaştırır.”

İş hayatında yukarıda yazılı olan unsurları aslında hiç akıldan çıkarmamak gerekli. Aslında açık sözlü olmanın önemini üniversitelerde üzerine gidilse, çalışma hayatına uyum daha da kolaylaşır ama, ne yazık ki bunları göremiyoruz.

“AMAÇ BAŞKALARINI KIRMAMAK DEĞİL, HER ZAMAN VERİMLİ OLMANIN YOLLARINI ARAMAKTIR.”

Açık sözlü olmakta verimliliğe ulaşmanın en önemli yollarından biri olduğunu da sürekli hatırlamak gerekiyor.

Sevgiyle kalın

Ali Özel

Bana Yazın