Satış Temsilcisinin Zihinsel Hazırlık Süreci

Eğer evde ekmek bitmiş ve kendimiz o ekmeği almaya bakkala gitmeye karar vermişsek, zihnimizin bize hazırladığı ortam ekmek almak üzerine kuruludur. Yani evden çıkıp bakkala ekmek alacağızdır. Zihnimiz bu süreci yaşatırken çoğu zaman geçen bu süreci de hatırlamayız. Aynı otomatik pilot gibi zihnimiz bu duruma kilitlenmiştir ve gerçekleştirir.

Satış temsilcileri de aynı bu ekmek alma örneğinde olduğu gibi zihinlerini o güne dair nasıl iyi satış yapabileceklerini de zihinsel olarak hazırlamalı. Başka bir taraftan satışçının en büyük düşmanı da kendi konfor alanıdır. İlk etapta savaş burada başlar. Konfor alanını bozmadan ne yapabilirim der ve düşünür. İşte mental verimsizlik başlamıştır. Zihinsel olarak neyi az yaparsam çoksatarımlar başlamıştır. Satış yapanların birçoğu sadece bu düşünce yüzünden bile akşam eve geldiklerinde kendilerini yorgun hissederler.  Çünkü bu düşünce zihinsel süreçte vücut kaslarını germiştir. Kaslar normal tonusun üzerinde olduğu içinde vücut kendini kasar ve yorgunluk gerçeği ile baş başa kalırsınız.

Satışçının patronu önce kendisidir. Her zaman işinin patronu gibi düşünmelidir. Nasıl ki patron uzun vadeli planlar yapar, kısa vadede bunu değerlendirir ve en uygun hazırlık ortamını verimliliğe dönüştürür, işte aynısını satış yapan temsilci de kendisi  için yapmalı. Amaç; dün yaptığımdan daha iyisini bugün nasıl yapabilirim sorusuna en iyi cevabı bulmaktır. Stephen R.Covey Önemli İşlere Öncelik isimli kitabında ; ‘’Mesele ‘iyi’ ile ‘kötü’ arasında seçim yapmak olduğunda, işimiz kolaydır. Zamanımızı harcayabileceğimiz bazı şeylerin ne kadar gereksiz, zihnimizi uyuşturucu nitelikte, hatta yıkıcı olduğunu görebiliriz. Fakat çoğumuz için mesele ‘iyi’ ile ‘kötü’yü değil, ‘iyi’ ile ’en iyi’yi ayırt etmektir. Çoğu zaman da ‘en iyi’nin düşmanı, ‘iyi’dir’’ der.

Satışçı da iyi yaptığını düşündüğü satış stratejisi varsa daha iyisini yapmak istemez. Çünkü konfor alanını bozmak istemez.

Etrafınıza bir bakın, terfi almış kişileri kendinizle kıyaslayın. Bu konuda zihninizi biraz da zorlayın. Satışta terfi almak o kadar kolay değil ama bir o kadar da kolaydır. Mental olarak kendinizi hazırlarsanız herkesten bir adım önde olmak için hareket etmişsinizdir. Biliyorum ki bunu okuduğunuzda şöyle düşüneceksiniz. O onun adamıydı ve O’nu seçti, benim zaten seçilme şansım yoktu.  Bunu demeniz zaten terfinizi öncelikle sizin zorlaştırdığınız anlamına gelir. Siz kendi mental düzleminizi seçilmeme üzerine kurgulamışsınız, o zaman seçilemezsiniz. Çünkü bilinçaltınıza seçilmeme fotoğrafları yüklemişsiniz. Bu fotoğraflar size seçilme şansı vermeyecektir. Bu durumu basite indirgersek; su götüren bir çocuğa ‘dökmeden götür’ diye defalarca tembih ederiz. Çocuğun beyni dökülme üzerine fotoğrafları bilinçaltından hemen çıkarır ve beyin dökme üzerine kurgulamaya başlar kendini. Bir süre sonra da çocuk suyu döker. Çünkü biz ‘dökme suyu’ derken çocuğun beynini dökme konusunda uyarmıştık.

İşte bu nedenlerden dolayı zihinsel süreçlerimizi en iyi üzerine kurgulamamız gerekli. Eğer zihinsel süreçte bu mental hazırlığı gerektiği gibi yapabiliyorsak, satışa da en az bir adım önde başlarız. Kime göre bir adım önde, tabiî ki rakiplere göre.

Satış temsilcilerinin bu mental hazırlık süreçlerini gerçekleştirdiklerinde, artık sıra günlük yapacakları ön hazırlığa gelmiştir. Sonraki yazımda nasıl ideal bir ön hazırlık yapılır,sizlerle paylaşıyor olacağım.

Ali Özel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Yazın