WIKILEAKS BELGELERİNDEN PFIZER ÇIKTI!

Çocuklar üzerinde deneyler, davalar ve skandallar…

 2 Nisan günü Pfizer ilaç firması avukatları Joe Petrosinelli ve Adiba Adams Nijerya Kano eyaleti yetkilileri ile buluşarak bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmanın imzalanma nedeni 1996’da Nijerya’nın kuzeyindeki Kano eyaletinde 10 binden fazla çocuğun öldüğü menenjit salgını sırasında Pfizer’ın bir kasaba hastanesinde 200 çocuk üzerinde denediği bir ilaçtı.
Çocukların yarısına o dönem Amerika’da kullanılan en iyi menenjit ilacı olarak kabul edilen “Ceftriaxone”, yarısına da ‘Trovan” adlı yeni bir ilaç verildi. Trovan verilen çocuklardan beşi, Ceftriaxone verilen çocuklardan da altısı öldü. Salgında ölüm oranının yüzde 20’ye kadar çıktığı dikkate alınınca bu, şirket bunu iyi bir sonuç olarak kabul etti.
Pfizer’in ailelerden kurallara uygun olarak izin almadığı ve denemeyle ilgili belgelere ilişkin soru işaretleri olduğu iddiaları ortaya atıldı. Hem Kano eyaleti hem de federal hükümet şirkete dava açtı. Çocukların ilaçtan değil, menenjitten öldüğünde ısrar eden Pfizer, geçen Nisan’da Kano eyaletiyle dostane çözüme vardı. 75 milyon dolar karşılığında dava geri çekildi. Bu paranın 10 milyon doları yasal harçlara, 30 milyon doları Kano hükümetine ve 35 milyon doları da ailelere verildi.
Pfizer firması o dönem içişleri bakanı olan Yakubu Gowon ile yakın temas halinde çalışıyordu. Yakubu Gowon bu esnada hem federal hükümet hem de Kano eyaleti yetkilileri ile Pfizer adına sıcak temaslar sağladı. Hatta bu esnada o dönemdeki Kano Valisi Mallam Ibrahim Shekarau ile görüşerek anlaşmayı 150 milyon dolardan 75 milyon dolara düşürttü. Sonra da giderek başbakan Yar Adau ile görüşerek Pfizer adına açılmış iki davayı geri çektirtti.
9 Nisan’da taraflar tekrardan bir araya geldi ve Pfizer yılda davalara ödediği 15 milyon doları göz önüne alınca 75 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Ama bu sırada ödemeyi yapacak olmaktan da mutlu değildi ve General Michael Aondoakaa hakkında olabilecek yolsuzlukları ortaya çıkartmak ve aleyhine açılan federal davaları düşürtebilmek  için  detektifler tuttu. Bu detektifler de buldukları haberleri yerel medya ile paylaştı. Şubat ve Mart aylarında Aondoakaa hakkında yolsuzluk haberleri yayınlandı. Aondoakaa’nın dostları da daha fazla haber yayınlanmaması için davaları düşürmesini teklif ettiler. Ekim 2009’da altı milyar dolarlık dava geri çekildi.Pfizer’ın Nijerya temsilcisi Enrico Liggeri ise Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Trovan adlı antibiyotiği daha önce çocuklar üzerinde denediğini ve Nijerya hükümetinin hiç bir harekette bulunmadığını söyledi. Elçilik yetkilileri ise yaptıkları yorumda Pfizer’ın imajının süregelen davalar yüzünden bozulduğu yorumunda bulundu

http://www.wikileaks.ch/cable/2009/04/09ABUJA671.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Yazın