Yapacağınız İşi Seçme Özgürlüğünüz Olsa

Geçen hafta, geleceği oldukça parlak beş gençle ‘Sunum Teknikleri’ eğitimi yapma fırsatı buldum. Oldukça verimli ve keyifli geçen eğitimde, beni heyecanlandıran işe giriş hikayelerini dinledim. İGA, ilkini 2022’de başlattığı, ikincisini ise 2023’te gerçekleştirdikleri Management Trainee programını anlattılar.

Bu programa 3000 genç başvurmuş. Adaylar, 10 aşamalı mülakat sürecinden geçmişler. Bu mülakat sürecinde, adayların çeşitli yeterliliklerini ölçerek, sektöre uygunlukları analiz edilmiş. Son aşamada, İGA işletme direktörleri ve yöneticilerine sunum yaparak değerlendirme süreci finalize edilmiş. Tüm değerlendirme sonucunda, bu altı genç (eğitimde bir arkadaşımız askerdeydi) uzman yardımcısı olarak İGA’ya katılmışlar.

Birlikte eğitim yapıncaya kadar geçen 8 aylık sürede İstanbul Havalimanı’nda 82 farklı departmanı gezip, yerinde işin nasıl yapıldığını görmüşler ve bir çalışan gibi işe katkıda bulunmaya çalışmışlar. Geleceğin yöneticileri olan bu gençlerin, işlerin dışarıdan göründüğü gibi olmadığını, ne gibi zorlukların yaşandığını, bir işletmenin her ayağının o işletmenin bütün olmasındaki kıymetini anlamaları sağlanmış. Bu 8 aylık sürecin sonunda da kendilerine uygun departmanı kalıcı olarak çalışmak için seçmeleri talep edilmiş. Onlarda elde ettikleri farkındalıklarıyla bu seçimleri büyük bir özgüvenle yapmışlar.

İşte biz bu seçimlerden sonra ‘Sunum Teknikleri’ eğitimini gerçekleştirdik. Bu eğitim, kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlarken, daha kaliteli sunum yapmalarını ve çalışma hayatında verimliliğin ne kadar önemli olduğunu anladılar. Onlara verilecek her görevin sunumlarını daha etkileyici ve kendilerini daha iyi ifade ederek nasıl gerçekleştirebileceklerini öğrendiler. Hazırlayacakları slaytları hangi tekniklerle etkileyici hale getirebileceklerini ve anlatımında dinleyicileri nasıl etkileyeceklerini gördüler. Eğitimi de hedeflediğimiz şekilde bitirdik.

İGA’nın bu uygulamasını takdirle karşıladım. Keşke tüm kurumlar gençlerin yeteneklerine göre iş seçmelerine izin verse. Bu gençlerin başarılı olacağına, kısa sürede yönetim kademelerine yükseleceklerine ve gelecek nesillere ilham olacaklarına tüm kalbimle inanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Yazın