İBUKA ve MORİTA’nın Sony Markası…

SONY’NİN VE KURUCULARINDAN KISA BİR ÖYKÜ
“ Tüm dünyada tanınabilecek , her dilde telaffuz edilecek bir isim olsun istedik”
SONY yenilmiş ve harap edilmiş 1945 ‘de Japonya’sının enkazının içinde Masaru Ibuka Sony’ i Tokyo’ da kurduğunda, bombalanmış ve yakılıp yıkılmış eski bir mağazanın kalıntıları içinde terk edilmiş telefon santralı odasını kiraladı. Elinde kişisel birikimleri olan 1600 doları ve yedi çalışanı vardı. İlk önceleri ne olmalıydı? Nakit akışı mı oluşturmak gerekiyordu? Yapacağı işi belirlemesi mi? Ürünleri piyasaya sürmesi mi? Yeni müşteriler edinmesi mi? Ibuka gerçekten de bu işlere konsantre oldu.
Sony “muhteşem fikir” ile başlamadı. Masaru Ibuka, Ağustos 1945’te şirketini kurduğunda, hiçbir özel ürün düşüncesi yoktu. Dahası Ibuka ve ilk yedi çalışanı şirket kurulduktan sonra ne üreteceklerine karar vermek için bir beyin fırtınası yaptılar. Kuruluşundan kısa bir süre sonra şirkete katılan Akio Morita’ya göre “ Küçük grup toplantıya oturdu… ve haftalar boyu şirketin işlemesi için gerekli parayı kazanmak konusunda ne çeşit bir ürün yapılacağını şekillendirmeye çalıştılar.” Tatlı fasulye ezme çorbasından, minyatür golf ekipmanları ve sürmeli hesap cetveline kadar uzanan…
Yapabilecekleri bir sürü ürün üzerine düşündüler. Bununla da kalmadı Sony’nin ilk ürün teşebbüsü (basit bir pirinç pişiriciydi) düzgün çalışmadı; ilk dikkat çekici ürünü olan bir teypte pazarda başarısız oldu. Şirket ilk günlerinde, basit fakat kolay satılan kumaş üzerine telle tutturulan vücut ısıtıcı keçeleri yaparak varlığını sürdürmeye devam etti. Fakat her gün yenilenen hayatta kalma mücadelesinin problemleri ile boğuşan bir girişimci olarak dikkate değer başka bir şeyler daha yaptı: Yeni kurulan şirketi için bir hedef belirledi. 7 Mayıs 1946’da Tokyo’ya taşınmasından yaklaşık 10 ay sonra fakat şirketin kara geçmesinden çok uzun zaman önce, şirket için Sony ruhu diye isimlendirdiği hedefini ortaya koydu.
Sony bir öncüdür ve asla başkalarının peşinden gitmek niyetinde değildir. İlerleme boyunca,Sony tüm dünyaya hizmet etmek istiyor. Her zaman bilinmeyenin arayıcısı olacak…Her zaman insanın yeteneğine saygı duymak ve cesaretlendirmek Sony’nin ilkesi olacak…Ve her zaman bir insandaki en iyiyi ortaya çıkarmaya çalışacak. Bu Sony’nin yaşamsal gücüdür. Ve “Japon kültürü” nün yükselmesine neden olan teknolojik yeniliklerin katıksız keyfini taşımak öz hedefinin peşinden koşmaktan vazgeçmeyecektir. 1950’lerde Japon malını düşük kaliteli değersiz ucuz anlamına gelmekteydi. Sony’nin temel amacı sadece başarılı olmak değildi. Aynı zamanda Japon tüketim ürünlerinin düşük kaliteli olduğunu değiştirme konusunda en bilinen şirket olmaktı hedefleri.
Firma araştırma ve geliştirmeye çok önem veriyordu. 1993’te araştırma-geliştirmeye ayrılan yatırımın maliyeti 2 milyar doları bulmuştu. Firmanın yeni ürünler geliştirmesi sayesinde 1992’de Japonya’da halkın %80’in de video, %60’ın da disk çalar bulunuyordu.
SONY şirketi ilk günden beri örnek olacak bir azimle, elektronik ve eğlence sektöründe birçok yeniliklere imza atıp, başarılı pazarlama metoduyla Sony’ i bir dünya devi yaptılar.
1945 de başlayan ve 50 yıl sonra milyar dolarlar kazanan dev bir dünya markası kurabileceğinize dair bir hedefiniz olabilir miydi? İBUKA ve MORİTA hayalleri ve hedefleri sayesinde başardılar. Herhangi değerli bir hedefe ulaşabilmek için mutlaka bir bedel ödemek gerekir. Eğer bedel ödemeye hazırsanız ulaşamayacağınız hedef yoktur. İnanmak ve istemek hedefinizde size yol gösterecektir. Unutmayın ki beyninizin sınırsız bir potansiyeli var. Bunu ne zaman kısıtlarsınız? Düşünmeye başladığınızda ya da “ACABALARINIZ” ortaya çıkınca… Hiçbir hedef ne yakın ne de uzak… Bedel ödemeye razı iseniz her hedef size çok daha yakındır. Hayal ettiğiniz, düşlediğiniz, olmasını dileğiniz, arzuyla beklediğiniz ve inandığınız hayatı siz de yaşayabilirsiniz. Şu anda hayal ettiklerinizi yaşıyorsunuz. ( HAYALİNİZ VARSA !)
SONY hedeflerini gerçekleştirdi sizde gerçekleştirebilirsiniz..

Kaynak: Cemal Kondu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Yazın