Sonuç Odaklı Olmak

Kazandıklarımız ve kaybettiklerimiz arasındaki farkların çoğu zaman ne olduğunu bilmeyiz. Aslında biliriz, biliriz de bunun adına kazandığımızda ‘benim başarım’, kaybettiğimizde de ‘şanssızlık’ deriz. Aradaki farkın gerçekte ne olduğunu bazen de çok sorgulamayız.

Kevin Hogan ‘Gizli İkna Taktikleri’ kitabında der ki; Gerçekten başarılı olan insanlarla, elinden geleni yaptığı halde başaramayanlar insanlar arasında bir fark vardır. Bu, ‘Sonuç Odaklı Düşünce’dir.

Herhangi bir konuda başarılı olmak, disiplin gerektirir. İşin içine disiplin girince (kaytarma meyilli olan bizlere biraz ters) farklı şeyler yapılması gerekir. Bu durum da, oluşturduğumuz konfor alanını bozma riski taşıdığından disiplin konusunu düşünürüz ve sonra kabul duygusunu çalıştırırz.

Tek başına disiplin de yetmiyor, disiplin de yüzde yüz çaba, sabit konsantrasyon, başarılı sonuçlara ulaşana dek amacın peşinde koşma kararlılığı gerektirir.

Sonuç Odaklı Düşünce, amaçlarınızı ve ulaşacağınız sonuçları zihninizde canlandırma, bu sonuca ulaşmak için gereken eylemleri formüle etme ve amaca ulaşana dek bu eylemleri sürdürme becerisidir. Unutmamalıdır ki; dikkat neredeyse tüm enerji oraya doğru akar.

Bu odaklanmış düşünce sisteminin birçok yararı vardır. Bunların en basitlerinden biri de, herhangi bir durumu, yararlanabileceğiniz bir fırsata dönüştürebilme becerisidir.

Başarılı olmak için rakibinizden en az bir adım önde düşünebilmeniz gerekir. Rakibiniz mi kim? Rakibiniz, sizinle, istediğiniz şey arasına giren herkes ve her şeydir. Bu nedenle hayatta mutlaka bir hedefiniz olmalı. Hedefe ulaşmada ‘Sonuç Odaklı Düşünce’, tüm enerjiyi size yönlendirecektir. Önünüze çıkan fırsatları değerlendirmek ise, sizin farkındalığınıza bağlı.

Farkındalığınız istediğiniz gibi değildir çoğu zaman, önemli olan sonuç odaklı düşünce ve davranışınızı sürdürülebilir tutmanızdır, yılmadan ve usanmadan.

Hedefinize ulaşmak için mutlaka sonuç odaklı olmaya çalışın. Çünkü son nefesinizi vermeye bir gün daha yaklaşmış durumdasınız. Gününüzü güzel geçirdiniz mi? zamanınızı akıllıca kullandınız mı? Nihai amacınıza yaklaştınız mı? Yanıtınız hayırsa kendinize kızmayın; zihninizi tekrar odaklayın ve yarın sabah baştan başlayın. Her yeni gün yeni bir başlangıç; doğru ve iyi şeyler yapma, amacınıza bir adım daha yaklaşma fırsatıdır, bunu hiç aklınızdan çıkarmayınız.

Sevgiyle Kalın

Ali Özel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Yazın